B Sınıfı Ehliyeti Olanlara Müjde: Bu Araçların Tamamını Sürebilirler

B sınıfı ehliyetin motosiklet kullanabilmesinin önünü açan düzenleme geçen aylarda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. B sınıfı ehliyet sahipleri artık sadece taksi türü araçları değil, aynı zamanda 125 cc’lik taşıtları da kullanabilecekler.

Bu flaş kararın amacı, B sınıfı ehliyet sahiplerine daha geniş bir araç yelpazesi sunarak ulaşımda çeşitliliği artırmak ve şehir içi ulaşımı daha pratik ve ekonomik hale getirmek.

Bu değişiklikle, B sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc’lik taşıtları kullanarak şehir içi ulaşımlarını daha pratik ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

Fakat bu yeni imkandan faydalanmak için bazı şartlar bulunuyor:

Deneyim Şartı: B sınıfı ehliyetinizin en az 2 yıl geçerli olması gerekiyor. Bu sayede motosiklet kullanımı için gerekli tecrübeyi kazandığınız kabul ediliyor.

Sağlık Raporu: İki tekerlekli araçların getirdiği riskler göz önünde bulundurularak, yetkililer tarafından motosiklet kullanacak kişilerden sağlık raporu istenebilecek. Bu rapor, motosiklet kullanmanın sağlık açısından herhangi bir engel teşkil edip etmediğini belirleyecek.

Eğitim: B sınıfı ehliyetiniz olsa dahi, motosiklet kullanabilmek için yetkili bir kurumdan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi” almanız gerekiyor. Bu eğitim, motosiklet kullanımının kendine özgü dinamiklerini öğrenmenizi sağlayacak.

Kolaylıklar: Sürücü belgenizi değiştirmenize gerek kalmadan, eğitim sonrası 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabileceksiniz.

B sınıfı ehliyetinizin en az 2 yıl geçerli olması, gerekirse sağlık raporu almanız, yetkili bir kurumdan motosiklet kullanma eğitimi almanız şartıyla 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x